Panasonic 1000 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUTP1V102 Radial Lead
Capacitance
1000μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
350μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
29mΩ
Dissipation Factor
8%
Capacitance
1000μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
350μA
Tolerance
±20 %
29mΩ
Dissipation Factor
8%