Panasonic 470 μF Capacitor 25 V dc, Through Hole - EEUHD1E471 Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
12.5mm
Polarity
Polar
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Series
HD RADIAL
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.16%
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
12.5mm
Polarity
Polar
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Series
HD RADIAL
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.16%