Panasonic 6800 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - EEUHD1A682 Radial Lead
RS Stock No.: 744-1981PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUHD1A682
Capacitance
6800μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
HD RADIAL
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Bag
Specifications
Capacitance
6800μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
HD RADIAL
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%