Panasonic 220 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFS1H221L Radial Lead
Capacitance
220μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
9000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Series
FS
Dissipation Factor
0.1%
Country of Origin
Malaysia
Specifications
Capacitance
220μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
9000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Series
FS
Dissipation Factor
0.1%