Panasonic 820 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1H821S Radial Lead
Capacitance
820μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Series
FR
Leakage Current
410μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
Specifications
Capacitance
820μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Series
FR
Leakage Current
410μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V