Panasonic 180 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1H181L Radial Lead
Capacitance
180μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
9000 h
Leakage Current
90μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
Specifications
Capacitance
180μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
9000 h
Leakage Current
90μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V