Panasonic 1000 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1E102L Radial Lead
Capacitance
1000μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
170μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
1000μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
170μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V