Panasonic 5600 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFR1C562 Radial Lead
RS Stock No.: 739-6800Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1C562
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
5600μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
896μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Capacitance
5600μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
896μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V