Panasonic 220 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFR1C221 Radial Lead
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
35.2μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
35.2μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V