Panasonic 6800 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1A682 Radial Lead
Capacitance
6800μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
680μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
Specifications
Capacitance
6800μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
680μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V