Panasonic 5600 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1A562L Radial Lead
RS Stock No.: 708-3605Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1A562L
Capacitance
5600μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
560μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
5600μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
560μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V