Panasonic 3900 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1A392 Radial Lead
RS Stock No.: 708-3582Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1A392
Capacitance
3900μF
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
390μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
3900μF
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
390μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V