Panasonic 6800 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR0J682L Radial Lead
RS Stock No.: 708-3516Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR0J682L
Capacitance
6800μF
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
428.4μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
Specifications
Capacitance
6800μF
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
428.4μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V