Panasonic 560 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFM1V561L Radial Lead
Capacitance
560μF
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
196μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
560μF
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
196μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V