Panasonic 1000 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUFM1H102 Radial Lead
Capacitance
1000μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
7000 h
Leakage Current
500μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
1000μF
Product Type
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
7000 h
Leakage Current
500μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Product details
FM Series 25 V to 50 V