Panasonic 120 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1C121 Radial Lead
Capacitance
120μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
2000 h
Leakage Current
19.2μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
120μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
2000 h
Leakage Current
19.2μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V