Panasonic 4700 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1A472L Radial Lead
Capacitance
4700μF
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
7000 h
Leakage Current
470μA
Tolerance
±20 %
Series
FM-A
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V
High reliability
Long life
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
4700μF
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
7000 h
Leakage Current
470μA
Tolerance
±20 %
Series
FM-A
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V