Panasonic 680 μF Capacitor 100 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC2A681 Radial Lead
Capacitance
680μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
40mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
36mΩ
Series
FC
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 330μF - 680μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
680μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
40mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
36mΩ
Series
FC
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 330μF - 680μF