Panasonic 68 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFC1V680 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Construction
Radial Can
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FC
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.12%
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Bag
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Construction
Radial Can
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FC
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.12%