Panasonic 47 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1H470 Radial Lead
RS Stock No.: 572-198Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1H470
Capacitance
47μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
600mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1uF - 100uF
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
47μF
Product Type
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
600mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1uF - 100uF