Panasonic 33 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1H330 Radial Lead
Capacitance
33μF
Packaging
Ammo Pack
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
600mΩ
Series
FC
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1uF - 100uF
Capacitance
33μF
Packaging
Ammo Pack
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
600mΩ
Series
FC
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1uF - 100uF