Panasonic 120 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1H121 Radial Lead
Capacitance
120μF
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Series
FC Radial
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
162mΩ
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
120μF
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Series
FC Radial
Tolerance
±20 %
162mΩ
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF