Panasonic 8200 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFC1C822 Radial Lead
RS Stock No.: 315-0530Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1C822
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
8200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
35.5mm
Polarity
Polar
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
15mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
8200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
35.5mm
Polarity
Polar
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
15mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF