Panasonic 8200 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFC1C822 Radial Lead
RS Stock No.: 315-0530Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1C822
Capacitance
8200μF
Mount Type
Through Hole
Height
35.5mm
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
15mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
8200μF
Mount Type
Through Hole
Height
35.5mm
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
15mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF