Panasonic 1000 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1C102 Radial Lead
RS Stock No.: 571-921Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1C102
Capacitance
1000μF
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Lead Pitch
5mm
Equivalent Series Resistance ESR
45mΩ
Series
FC Radial
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
1000μF
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Lead Pitch
5mm
45mΩ
Series
FC Radial
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF