Panasonic 3300 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1A332S Radial Lead
Capacitance
3300μF
Height
20mm
Length
7.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
29mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
3300μF
Height
20mm
Length
7.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
29mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF