Panasonic 1500 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC0J152S Radial Lead
RS Stock No.: 571-969Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC0J152S
Capacitance
1500μF
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
65mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
1500μF
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
65mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 820μF - 1500μF