Panasonic 220 μF Capacitor 160 V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2C221 Radial Lead
RS Stock No.: 699-7414Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEE2C221
Capacitance
220μF
Height
31.5mm
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
2.1mA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Dissipation Factor
8%
Select packaging type
Select packaging type
Capacitance
220μF
Height
31.5mm
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
2.1mA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Dissipation Factor
8%