Panasonic 150 μF Capacitor 200 V dc, Through Hole - EEUED2D151 Radial Lead
Capacitance
150μF
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
1.8mA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.15%
Product details
ED Series
Low profile options available with a height of 20 mm
Capacitance
150μF
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
1.8mA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.15%
Product details
ED Series