Panasonic 47 μF Capacitor 160 V dc, Radial, Through Hole - EEUED2C470 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
461.2μA
Tolerance
±20 %
Series
ED RADIAL
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
ED Series
Low profile options available with a height of 20 mm
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
461.2μA
Tolerance
±20 %
Series
ED RADIAL
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
ED Series