Panasonic 560 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 2 V dc, Surface - EEFTZ0D561RB Surface Mount
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
560μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Conductive Polymer Aluminium Solid
Mount Type
Surface
Packaging
3000 pieces
Polarity
Positive
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Surface Mount
Maximum Operating Temperature
135°C
Lifetime
5500 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
3mΩ
Automotive Standard
No
Series
TZ
Dissipation Factor
0.1%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Reel
Specifications
Capacitance
560μF
Product Type
Construction
Mount Type
Surface
Packaging
3000 pieces
Polarity
Positive
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Surface Mount
Maximum Operating Temperature
135°C
Lifetime
5500 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
3mΩ
Automotive Standard
No
Series
TZ
Dissipation Factor
0.1%