Panasonic 47 μF Capacitor 80 V dc, Surface Mount Solder - EEETG1K470UP 500
RS Stock No.: 569-051Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEETG1K470UP
Capacitance
47μF
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
90mA
AEC-Q200
Country of Origin
Japan
Applications
SMT 125°C
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
47μF
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
90mA
AEC-Q200
Country of Origin
Japan
Applications
SMT 125°C