Panasonic 33 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEETG1H330UP 1000
RS Stock No.: 568-739Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEETG1H330UP
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
6.2mm
Polarity
Polar
Length
6.2mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
80mA
Equivalent Series Resistance ESR
1.6Ω
Series
TG
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
TG Aluminium Electrolytic Capacitor Series
Features & Benefits:
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Low ESR (low temperature)
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Surface mount
High temperature resistance
Applications
SMT 125°C
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
6.2mm
Polarity
Polar
Length
6.2mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
80mA
1.6Ω
Series
TG
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
Features & Benefits:
Low ESR (low temperature)
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
High temperature resistance
Applications
SMT 125°C