Panasonic 22 μF Capacitor 63 V dc Solder - EEEHD1J220P
RS Stock No.: 727-0821Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHD1J220P
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Voltage
63 V dc
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8 mm
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
65mA
HD Series
Panasonic HD Series Type V electrolytic capacitors provide 5000 hours endurance at +105°C. Part numbers between 6.3 V and 35 V with an 'A' suffix are able to withstand high lead-free reflow temperatures.
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Voltage
63 V dc
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8 mm
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
65mA
HD Series