Panasonic 4.7 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEHD1H4R7R
RS Stock No.: 727-0805Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHD1H4R7R
Capacitance
4.7μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
21mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
7.2Ω
AEC-Q200
Country of Origin
Japan
Product details
HD Series
Panasonic HD Series Type V electrolytic capacitors provide 5000 hours endurance at +105°C. Part numbers between 6.3 V and 35 V with an 'A' suffix are able to withstand high lead-free reflow temperatures.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
4.7μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Packaging
Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
21mA
Leakage Current
3μA
7.2Ω
AEC-Q200
Country of Origin
Japan
Product details
HD Series