Panasonic 100 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEHD1H101P
RS Stock No.: 727-0824Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHD1H101P
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
94mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
800mΩ
HD Series
Panasonic HD Series Type V electrolytic capacitors provide 5000 hours endurance at +105°C. Part numbers between 6.3 V and 35 V with an 'A' suffix are able to withstand high lead-free reflow temperatures.
Select packaging type
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
94mA
Leakage Current
3μA
800mΩ
HD Series