Panasonic 3.3 μF Capacitor 50 V dc, Surface Solder - EEEHC1H3R3R 2000
RS Stock No.: 727-0940Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHC1H3R3R
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
3.3μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
5.5mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
16mA
Leakage Current
3μA
Series
HC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%
Product details
HC Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
3.3μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
5.5mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
16mA
Leakage Current
3μA
Series
HC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%