Panasonic 47 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEEHC1E470XP 900
Capacitance
47μF
Height
7.7mm
Length
7.8mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Ripple Current
65mA
Tolerance ±
20%
Dissipation Factor
0.16%
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
47μF
Height
7.7mm
Length
7.8mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Ripple Current
65mA
Tolerance ±
20%
Dissipation Factor
0.16%