Panasonic 47 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEHC1C470P 1000
RS Stock No.: 727-0871Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHC1C470P
Capacitance
47μF
Height
5.8mm
Length
7.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
70mA
Dissipation Factor
0.2%
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
47μF
Height
5.8mm
Length
7.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
70mA
Dissipation Factor
0.2%