Panasonic 150 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFTV151XAP 900
RS Stock No.: 729-6277Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFTV151XAP
Capacitance
150μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
7.7mm
Polarity
Polar
Length
7.7mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
52.5μA
Equivalent Series Resistance ESR
160mΩ
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FT High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
High reliability
Long life
High ripple current
Surface Mount
Applications
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
150μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
7.7mm
Polarity
Polar
Length
7.7mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
52.5μA
160mΩ
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%