Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFT1V101AP 1000
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Leakage Current
35μA
Equivalent Series Resistance ESR
260mΩ
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FT High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
High reliability
Long life
High ripple current
Surface Mount
Applications
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Leakage Current
35μA
260mΩ
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%