Panasonic 68 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEEFC1E680P F
RS Stock No.: 537-0231Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC1E680P
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Package/Case
F
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
450mA
Leakage Current
3μA
Series
FC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series (Low ESR)
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Half the impedance of the HA series from Panasonic
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Pb-Free reflow soldering compliant
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Package/Case
F
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
450mA