Panasonic 22 μF Capacitor 6.3 V, 6.3 V dc, Surface Mount - EEEFC0J220AR Solder
RS Stock No.: 708-5768Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC0J220AR
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Polarity
Polar
Length
5.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h, 1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
FC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.26%
Product details
FC High Temperature Reflow Series
Low impedance
Surface Mount
Price on asking
Each (In a Pack of 25) (Exc. VAT)
Select packaging type
Price on asking
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Polarity
Polar
Length
5.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h, 1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
FC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.26%