Panasonic 100 μF Capacitor 6.3 V dc, Surface Mount Solder - EEEFC0J101AP D
RS Stock No.: 708-5774Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC0J101AP
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Polarity
Polar
Length
7.8mm
Package/Case
D
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
140mA
Leakage Current
3μA
Series
FC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.26%
Product details
FC High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Half the impedance of the HA series from Panasonic
High reliability
Long life
Low impedance
Surface Mount
High ripple current
Pb-free reflow soldering compliant
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic 100 μF Capacitor 6.3 V dc, Surface Mount Solder D
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Polarity
Polar
Length
7.8mm
Package/Case
D
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
140mA
Leakage Current
3μA
Series
FC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.26%
Product details
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications