Panasonic 47μF Aluminium Electrolytic Capacitor 6.3V dc, Surface Mount - EEE0JA470SR
RS Stock No.: 536-9821Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEE0JA470SR
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
47µF
Voltage
6.3V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 5.4mm
Height
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Automotive Standard
AEC-Q200
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Ripple Current
46mA
Leakage Current
3 μA
Series
S
Product details
VS Series
Panasonic S Series Type V electrolytic capacitors feature endurance of 2000 hours at +85°C.
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic 47 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder 1000
Stock information temporarily unavailable.
Price on asking
Each (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Select packaging type
Price on asking
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
47µF
Voltage
6.3V dc
Mounting Type
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 5.4mm
Height
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Automotive Standard
AEC-Q200
Tolerance
±20%
Polarised
Polar
Ripple Current
46mA
Leakage Current
3 μA
Series
S
Product details
VS Series
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Applications