Panasonic 22 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEAGA1E220 Radial Lead
Capacitance
22μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Leakage Current
5.5μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
7 mm height
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
22μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Leakage Current
5.5μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
7 mm height