Panasonic 4.7 μF Capacitor 450 V dc, Radial, Through Hole - ECA2WHG4R7 Radial Lead
RS Stock No.: 365-4824Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2WHG4R7
Capacitance
4.7μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
136.9μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
Select packaging type
Capacitance
4.7μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
136.9μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%