Panasonic 33 μF Capacitor 450 V dc, Radial, Through Hole - ECA2WHG330 Radial Lead
RS Stock No.: 365-4852Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2WHG330
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
31.5mm
Polarity
Polar
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Standards/Approvals
RoHS
Lifetime
2000 h
Leakage Current
901μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 33 μF Capacitor 450 V dc, Through Hole Radial Lead
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
31.5mm
Polarity
Polar
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Standards/Approvals
RoHS
Lifetime
2000 h
Leakage Current
901μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications