Panasonic 2.2 μF Capacitor 400 V dc, Radial, Through Hole - ECA2GHG2R2 Radial Lead
RS Stock No.: 365-4723Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2GHG2R2
Capacitance
2.2μF
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Leakage Current
62.8μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
Applications
Alternative
Find out more
Each (In a Pack of 25) (Exc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Alternative
Find out more
Specifications
Capacitance
2.2μF
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Leakage Current
62.8μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%