Panasonic 33 μF Capacitor 250 V dc, Radial, Through Hole - ECA2EHG330 Radial Lead
RS Stock No.: 365-4688Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2EHG330
Capacitance
33μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
505μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
33μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
505μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%